Ağız ve Diş Sağlığı İle İlgili Yazılar

Blog Yazılar

Gülüş Tasarımı (Diş Estetiği)

Günümüz  dental uygulamaları ile gülüşünüzü yeniden yapılandırabiliriz. Aynaya bakarken, fotoğraf çektirirken arzu ettiğiniz gülümsemeyi göremiyorsanız gülüş tasarımı (diş estetiği) ile arzu edilen gülümsemeye kavuşabilirsiniz..

Çocuklarda Beslenmenin Dişler Üzerinde Etkisi

Çocukların büyüme ve gelişiminde beslenme oldukça önemlidir.  Özellikle okul öncesi çocukluk dönemi sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılabilmesi açısından en önemli dönemdir. Ana öğünlerin atlanarak sıklıkla abur cubur tüketilmesi çocuğun sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden bu konuda önlem alınması gerekmektedir.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma), (Diş Sıkma) Tedavisi

Bruksizm, genel anlamıyla fonksiyonel bir amaç olmaksızın dişlerin sıkılması ve/veya gıcırdatılması olarak tanımlanır. Dişlerin kenetlenmesi, birbirine sürtülmesi (gıcırdatma) veya çenenin ileri derecede sıkılması şeklinde görülen tekrarlayan çene kası aktivitesidir. Uyanıkken ya da gece uykudayken görülebilir. Yani kişi bu durumun farkında olmayabilir.

Sigara İçmek Dişlerini Nasıl Etkiler?

Sigaranın zararları hepimizce bilinmekle beraber kullanım oranı hala toplumumuzda oldukça yüksektir. Başta kalp damar hastalıkları olmakla birlikte, akciğer kanseri gibi ölümcül olabilecek hastalıklara sebep olabilmektedir.

Yaşlılarda Diş Bakımı Neden Önemli?

Günümüzde iyi eğitim ve koruyucu diş hekimliğindeki gelişmeler nedeniyle dişler daha uzun süre ağızda kalmaktadır. Yaşlanma ile birlikte ağız bakımı zayıflamakta, beslenme ve sistemik hastalıklar nedeniyle vücut direnci azalmakta, ilaç kullanımı ağız diş sağlığını etkilemektedir.

Diş Fırçamı Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim?

Diş fırçalama işlemi günde en az 2 sefer olacak şekilde yapılmalıdır. Ancak ideal ağzı diş sağlığı için esas önemli faktör doğru ve etkin fırçalamadır. İyi bir diş fırçası, fırçalama işlemini kolaylaştırmalı, fırçalama sırasında etkili bir şekilde plak kaldırabilmeli ve temizlerken diş ve diş eti dokularına zarar vermemelidir.